Jak vybírat trezor podle velikosti, umístění, uzamykání a úrovně bezpečnosti?
Chráníte si Vaše důležité dokumenty, peníze, elektronicky zpracovaná data nebo šperky?
Dnes už trezor není luxus. Pro firmy může být otázkou existence ohrožení, odcizení nebo zničení jejich důležitých dat.
Kdo chrání svůj majetek a cennosti v trezoru, šetří svoje nervy i svoje peníze při pojištění díky výhodnějším pojistným podmínkám. Obraťte se při konzultacích na Vaši pojišťovnu. Na některé důležité zásady při výběru vhodného trezoru pro ochranu Vašich cenností před odcizením a ohněm upozorňuje následujících pět bodů:
1. Velikost trezoru
Co potřebujete chránit ve Vašem trezoru? Sestavte si seznam cenných věcí, které nyní ukládáte na různých místech. Potom budete mít přehled o tom, jaký rozměr trezoru bude dostačující.
2. Umístění trezoru
Kde má stát Váš trezor? Trezory na zazdění najdou své místo tam, kde je možnost správného zabetonování tak, aby z každé strany i zezadu bylo min. 10 cm betonu. Nábytkové trezory mohou být umístěny kdekoli, nejen vestavěné do nábytku, ale i postavené mimo. Potřebnou bezpečnost zajišťuje ukotvení do podlahy nebo do zadní stěny trezoru. Každý trezor je nutno ukotvit.
3. Uzamykání
Existují tři různé typy zámků a řada možností jejich vzájemného kombinování. U číslicových zámků mechanických nebo elektronických můžete kdykoli změnit kód a nemusíte u sebe nosit klíč.
4. Úroveň bezpečnosti
Oceňte věci, které budete chtít uschovat v trezoru. Budete překvapeni jakou hodnotu pro Vás mohou mít. Podle této hodnoty zvolte bezpečnostní třídu trezoru.
5. Důvod ochrany
Velkou roli hraje i důvod ochrany Vašich cenností. Není to pouze vloupání nebo krádež. Škoda může být způsobena např. ohněm. Dalším důvodem může být také povinnost daná zákonem, to se týká zejména zbraní. Věnujte výběru dostatek času, neboť trezor si nepořizujete každý den.
Obvyklý obsah trezoru:
- pracovní využití např. nosiče dat, zakázky, dodací listy, výkazy, služební pošta, smlouvy, šekové knížky, směnky, akcie, hotové peníze atd.
- soukromé využití např. kreditní karty, šeky, spořitelní knížky, šperky, sbírky, ceniny, hotové peníze, zbraně, poštovní známky, průkazy, atd.